Charakterystyka żużlowców – PGEE 2019

Skuteczność żużlowców można opisać za pomocą wielu liczb. Szczegółowa analiza każdego biegu pozwala zestawić zawodników pod względem bilansu punktowego na dystansie. Statystyka ta jest ciekawa, ale nie mówi nam wszystkiego. Z tymi samymi liczbami można jednak pójść dalej i określić dla każdego żużlowca jego skuteczność na starcie i na dystansie.

Dla przypomnienia kilka założeń, które są podstawą poniższych danych. Jako dystans przyjmuję wydarzenia od momentu wejścia w drugi łuk pierwszego okrążenia do zakończenia biegu. To, co dzieje się przed tym, określam jako start. Podczas przejścia ze startu na dystans robię stopklatkę i zaliczam te wyniki do skuteczności na starcie (skrót: SST). Pozostała część biegu wlicza się do skuteczności na dystansu (skrót: SDY). Procenty dla obu aspektów liczone są na podstawie pojedynków z rywalami.

Przykład: jeżeli zawodnik pokonał 7 z 10 rywali na starcie, jego SST jest równe 70%. Na dystansie ścigał zatem 3 przeciwników, a był goniony przez 7. Jeśli pokonał dodatkowo jednego z nich (lub pokonał dwóch, a został wyprzedzony przez jednego itd.) jego SDY jest równe 33% (1/3), ale w przypadku porażki z jednym rywalem jego SDY to -14% (-1/7). Do statystyk nie wliczają się niezaliczone wyścigi oraz sytuacje, kiedy zawodnik stracił na dystansie punkty ze względu na swój upadek lub defekt.

64 mecze PGE Ekstraligi stworzyły poniższy wykres, na którym znalazło się 61 zawodników. Każdego z nich reprezentuje „+”, a jego kolor zależy od drużyny, którą reprezentował w sezonie 2019. Na pierwszy rzut oka widać niesamowitą skuteczność na dystansie Leona Madsena (39%). Nikt inny nie przekroczył 30%, a najbliżej tego byli Tai Woffinden (28%), Emil Sajfutdinow (24%), Artem Laguta (22%) i Bartosz Zmarzlik (20%).

Skuteczność żużlowców na starcie i na dystansie w PGEE 2019

Zdecydowanie mniejsze różnice zaobserwujemy w wynikach SST. Najlepszym startowcem okazał się Jason Doyle (71%), ale bardzo blisko niego znaleźli się Sajfutdinow (70%), Kołodziej (70%), Zmarzlik (69%) i Vaculik (68%). Na wykresie znajdziemy kilka interesujących par żużlowców o podobnej charakterystyce. Bardzo zbliżone profile mają np. Max Fricke (5% SDY, 44% SST) i Matej Zagar (4% SDY, 44% SST) oraz Maciej Janowski (15% SDY, 54% SST) i Grigorij Laguta (14% SDY, 54% SST). Widać też, że na dystansie nie najlepiej czuje się Szymon Woźniak (-15% SDY, 66% SST), a nad startami musi popracować Anders Thomsen (18% SDY, 41% SST). Jeszcze więcej ciekawych wniosków można wysnuć dzięki interaktywnej wersji wykresu, w którym dostępne są także wykresy obu skuteczności w meczach domowych i wyjazdowych.

Facebook Comments Box