Charakterystyka żużlowców – SGP 2018

W grudniu zaprezentowałem statystyki SST (skuteczność na starcie) i SDY (skuteczność na dystansie) zawodników w PGE Ekstralidze i Grand Prix z sezonu 2019. Jest to jeden z tych tematów, który daje wiele zabawy i satysfakcji z odkrytych liczb, dlatego pójdźmy o rok wstecz i zobaczmy, jak kształtowały się charakterystyki w sezonie 2018.

Mistrzem świata został wtedy Tai Woffinden, który okazał się również najlepszy w obu aspektach. Jego przewaga była jednak bardzo skromna nad drugim Bartoszem Zmarzlikiem. Polak był tylko o 1 punkt procentowy gorszy na starcie i o 2 na dystansie. Pozostali żużlowcy prezentowali się znacznie gorzej od tej dwójki. Na dystansie błyszczał co prawda Fredrik Lindgren (SDY = 17%), ale był dopiero ósmy na starcie (SST = 52%). Odmiennie wyglądała jazda Patryka Dudka (SDY = -6%, SST = 60%).

Powyżej średniej w obu charakterystykach zakończył sezon Maciej Janowski (SDY = 4%, SST = 57%), a niestety najgorzej z całej stawki wypadł Przemysław Pawlicki (SDY = -20%, SST = 28%). W klasyfikacji generalnej cyklu niżej sklasyfikowany został Craig Cook, ale sporo punktów uciekło mu przez defekty i kontuzję, więc jego skuteczności na starcie (35%) i na dystansie (-20%) wyglądały nieco lepiej od Pawlickiego. Wykres pokazuje nam też jak spory progres w sezonie 2019 wykonał Emil Sajfutdinow. Poniżej wersja interaktywna z możliwością porównania danych z obu sezonów.

Facebook Comments Box
.