Finałowe liczby

Ostatnia runda Grand Prix padła łupem Patryka Dudka. 30-latek przełamał złą serię w cyklu i potwierdził, że jak ma dobry dzień, to ciężko go powstrzymać.

Dudek po czternastu turniejach przerwach awansował do półfinału, z którego bez problemu przedarł się do finałowego wyścigu. Dla Patryka był to 22 półfinał w karierze, 14 z nich kończyło się powodzeniem. Skuteczność 63,6% w półfinałach stawia go bardzo wysoko, bo na szóstej pozycji w historii Grand Prix. Z aktualnych uczestników lepszy wynik ma tylko Bartosz Zmarzlik (66,7%).

Aktualny wicemistrz świata jest najskuteczniejszym zawodnikiem, jeśli chodzi o finały. W artykule zawierającym listę rekordów SGP dodane zostały dwie tabelę przedstawiające najlepszych i najgorszych zawodników w finałach. Uwzględnieni zostali w nich żużlowcy z minimum pięcioma startami w decydującym wyścigu.

Zmarzlik wygrał 16 z 40 finałów, w których brał udział, co daje mu imponującą skuteczność na poziomie 40%. W czołówce są także Tony Rickardsson (38,5%), Hans Nielsen (37,5%) i Artem Laguta (37,5%). Tworząc tabelę zaskoczyła mnie wysoka pozycja Andreasa Jonssona (36,0%).

Wśród zawodników z najgorszą skutecznością mamy czterech, którzy pomimo minimum pięciu okazji nie zdołali triumfować ani razu. Najwięcej, bo dziewięciokrotnie, swojej szansy nie wykorzystał Scott Nicholls. W pierwszej dziesiątce rzuca się w oczy Fredrik Lindgren, który aż 39 razy meldował się w wielkim finale, ale tylko pięciokrotnie dojeżdżał do mety jako pierwszy.

Facebook Comments Box