Sensacyjny triumf debiutanta

25 kwietnia 2009 roku została napisana jedna z piękniejszych historii w żużlowym Grand Prix. W inauguracyjnym turnieju w Pradze zwycięstwo odniósł kompletny debiutant, Emil Sajfutdinow.

Zwycięstwo 19-letniego Rosjanina było sporą niespodzianką. Emil miał już na koncie dwa złote medale w mistrzostwach świata juniorów, ale niewielu stawiało, że jego pierwszy triumf w Grand Prix nastąpi tak szybko. Sajfutdinow przeciętnie rozpoczął zawody, mając 2 punkty po dwóch startach. Trzeci bieg rozpoczął słabo, jechał ostatni, ale wtedy po raz pierwszy dał popis swojej jazdy na dystansie, wyprzedzając Pedersena i Nichollsa. Do półfinałów wszedł z ósmego miejsca, ale w decydujących wyścigach był już niepokonany.

Liderem klasyfikacji generalnej po Grand Prix Czech został Fredrik Lindgren, drugi zawodnik tego turnieju. W finale wystartował też australijski duet, z którego lepszy okazał się Jason Crump, wyprzedzając na dystansie Leigh Adamsa. Turniej na Markecie tradycyjnie nie dał wiele ścigania, w całych zawodach oglądaliśmy ledwie 17 mijanek. Najwięcej zwycięstw odnieśli zawodnicy w żółtych kaskach, ale ani jednego nie było w decydujących gonitwach.

Więcej o Grand Prix Czech 2009:

Facebook Comments Box