Woffinden przegonił Rickardssona

Martin Vaculik został niespodziewanym triumfatorem Grand Prix w Pradze. Słowak perfekcyjnie wykorzystał swoją zdolność atomowych startów i nie dał najmniejszych szans rywalom w wielkim finale.

Dla Vaculika było to czwarte zwycięstwo w karierze, wcześniej wygrywał w Gorzowie (dwukrotnie) i Krsko. Wszystkie tory, które były szczęśliwe dla Słowaka, mają wspólny mianownik – ciężko tam o wyprzedzanie. 32-latek słynie ze świetnej skuteczności na starcie, więc to właśnie na tego typu torach łatwiej włączyć tryb dominatora. Miniona runda w Pradze była szczególnie fatalna, jeśli chodzi o wyprzedzanie. Tylko 6 mijanek to najgorszy wynik z trzynastu przeanalizowanych rund w Czechach.

Drugie miejsce zajął Tai Woffinden, dla którego było to już 36 podium w karierze. Po raz siódmy udało mu się to w Pradze, dzięki czemu wyrównał wynik Grega Hancocka. Lepszy pod tym względem jest już tylko Jason Crump, który 8 razy był w TOP 3 na Markecie. Biorąc pod uwagę wszystkie areny SGP, jeszcze tylko Tomasz Gollob może pochwalić się lepszym wynikiem na jednym torze. Chodzi oczywiście o Bydgoszcz, gdzie aż 10 razy meldował się na podium.

Dobry turniej w Czechach pozwolił Woffindenowi przegonić samego Tony’ego Rickardssona w liczbie wygranych biegów w cyklu. Brytyjczyk ma już ich na koncie 218, a sześciokrotny mistrz świata triumfował w 215 wyścigach. Tai awansował na piąte miejsce w klasyfikacji wszech czasów i raczej na dłużej tam pozostanie, bo do czwartego Jasona Crumpa daleka droga (299). Z drugiej strony zbliża się do niego Bartosz Zmarzlik, ale jest on jeszcze na dziewiątej pozycji z 181 wygranymi.

Po raz pierwszy od początku sezonu 2016 nie zobaczyliśmy ani jednego Polaka na podium w dwóch rundach z rzędu. Wtedy zła passa dotyczyła turniejów w Krsko i Warszawie, które wygrywali kolejno Peter Kildemand oraz Tai Woffinden. Biało-czerwoni nadal pewnie prowadzą w klasyfikacji ogólnej liczby podium (173). Ciekawie wygląda sytuacja za ich plecami, bo Australijczycy (132), Szwedzi (122) oraz Duńczycy (121) są stosunkowo blisko siebie.

Facebook Comments Box