Hampel najlepszy w Auckland!

Dokładnie 7 lat temu byliśmy świadkami najszybszego rozpoczęcia cyklu Grand Prix. Najlepsi żużlowcy świata udali się na początku sezonu do Auckland. Inauguracja sezonu była bardzo udana dla biało-czerwonych, którzy zajęli dwa pierwsze miejsca.

Grand Prix Nowej Zelandii padło łupem Jarosława Hampela, który po zajęciu siódmego miejsca w rundzie zasadniczej, był poza zasięgiem rywali w decydujących biegach. Drugi na mecie finałowego wyścigu zameldował się Tomasz Gollob, a podium uzupełnił Nicki Pedersen. Duńczyk zaliczył niesamowity comeback, bo po dwóch seriach startów przy jego nazwisku widniało 0. Z pomocą przyszły mu wewnętrzne pola startowe, które zasługują na osobny akapit. Na półfinałach swój udział w turnieju zakończyli dwaj młodzi zawodnicy, Darcy Ward i Tai Woffinden. Obaj otrzymali stałą dziką kartę na sezon 2013.

Największy wpływ na wyniki biegów w Auckland miały pola startowe. Aż 15 z 21 wyścigów padło łupem żużlowców w czerwonym kasku. W drugiej połowie turnieju byliśmy nawet w trakcie serii 8 zwycięstw z rzędu z pola A. Passa ta została przerwana w biegu nr 20, który był dał kibicom najwięcej emocji. Fantastyczną walkę o zwycięstwo stoczyli wtedy Darcy Ward i Emil Sajfutdinow. Górą z tego pojedynku wyszedł Australijczyk, wyprzedzając ostatecznie Rosjanina na drugim łuku czwartego okrążenia.

W pozostałych biegach działo się dużo mniej, a w całym turnieju oglądaliśmy łącznie tylko 21 mijanek. Duża rozbieżność w mocy pól startowych była widoczna w klasyfikacji rundy zasadniczej, gdzie pierwszego Warda i piętnastego Vaculika dzieliło jedynie sześć „oczek”. Ze stawki odstawał jedynie Jason Bunyan, który zdołał dopisać punkt do swojego dorobku po zwycięstwie właśnie nad Słowakiem.

Jeszcze więcej liczb z turnieju w Auckland znajdziecie w specjalnie przygotowanej wizualizacji, która znajduje się poniżej. W tych trudnych dniach dla żużlowego kibica postaramy się częściej zajrzeć do przeszłości i przedstawić historyczne zawody w formie rozbudowanej analizy. Zapraszamy!

Facebook Comments Box