60 wygranych Polaków

Bartosz Zmarzlik wygrał w Malilli już czwarty turniej w tym sezonie i czternasty w karierze. Była to też wygrana nr 60 reprezentanta Polski w turnieju Grand Prix.

Tylko pięciu zawodników w historii ma więcej zwycięstw, a aktualny mistrz świata zbliża się do Nickiego Pedersena (17 wygranych). Zmarzlik wygrał 22,2% turniejów, w których brał udział, a z zawodników, którzy pojechali min. w 15 zawodach, lepszą skuteczność ma jedynie Tony Rickardsson (23,8%).

Polacy triumfowali w 60 z 250 rund Grand Prix. W ostatnim czasie przewaga nad Australijczykami (48) stopniowo wzrasta. Polską serię przerwał dwukrotnie Artem Laguta. Rosjanie mają już w sumie 10 wygranych i są na siódmej pozycji.

Zmarzlik cały czas goni większość rekordów, ale dzięki zwycięstwu w Malilli wyśrubował swój własny. 26-latek został pierwszym żużlowcem w historii, który wygrał co najmniej 4 turnieje w dwóch różnych sezonach. Więcej aktualnych rekordów Speedway Grand Prix znajduje się pod tym adresem.

Zawody na torze Dackarny rozpoczęły się z 30-minutowym opóźnieniem ze względu na padający deszcz. Na szczęście organizatorzy szybko uporali się z torem i o 19:30 zawodnicy wyjechali do pierwszego biegu. Niestety, nawierzchnia nie pozwalała początkowo na wiele akcji na dystansie i musieliśmy długo poczekać na pierwsze wyprzedzenia. W Malilli zobaczyliśmy ostatecznie 18 mijanek, co jest najgorszym wynikiem na tym obiekcie w ostatnich latach.

Królem startu był Fredrik Lindgren, który przegrał na pierwszych metrach tylko z trzema rywalami. W czołówce tej statystyki nie mogło też zabraknąć Artema Laguty, a podium uzupełnił Jason Doyle. Australijczyk był najlepszy na dystansie, wykonując aż 6 udanych akcji. Skuteczność w tym aspekcie pokazali również Laguta i Zmarzlik.