Mijanki eWinner 1. LŻ 2020

Autorem tekstu jest Karol Wroński

Wyjątkowy sezon 2020 dobiegł końca. W eWinner 1. Lidze po czternastu kolejkach najlepszy okazał się eWinner Apator Toruń, a z ligi spadł Lokomotiv Daugavpils, jednak to nie na wynikach drużyn skupię się przy okazji tego tekstu. Tematem przewodnim są mijanki na pierwszoligowych torach w minionym sezonie.

Najwyższą średnią zmian pozycji na trasie poszczycić się może bydgoski tor, co nie jest wielkim zaskoczeniem. W pięciu obserwowanych spotkaniach* żużlowcy wyprzedzili się 75 razy, co daje 15 mijanek na mecz. Miejsce na podium uzupełniają owale w Gnieźnie (13 mijanek na mecz) oraz Łodzi (12,75 mijanek na mecz). Na szarym końcu tej klasyfikacji znalazł się obiekt w Tarnowie. W Mościcach kibice oglądali akcje na torze co około 2 biegi (7,7 mijanek na mecz).

Tarnowski owal wyróżnia się jednak w innym rankingu. Blisko co trzecia udana akcja na torze była przeprowadzana po zewnętrznej. Dla porównania na toruńskiej Motoarenie było tylko 0,71 mijanki po zewnętrznej na… mecz. Różnica jest kolosalna. Sporo akcji bliżej bandy było też Łotwie. Na torze w Daugavpils 24,24% mijanek odbyło się po prawej stronie wyprzedzanego żużlowca. Na pozostałych owalach wspomniany współczynnik oscylował wokół 20%.

Najdłużej w napięciu trzymały wyścigi w Tarnowie, Łodzi i Bydgoszczy. Na tych obiektach przynajmniej 40% wyprzedzeń miało miejsce na dwóch ostatnich okrążeniach. Po przejechaniu połowy wyścigu kibice mogli uzupełniać programy w Toruniu i Daugavpils. Na torach drużyn, które za rok nie będą już rywalizowały w eWinner 1. Lidze, odpowiednio 84% i 90% wyścigów rozstrzygało się już po dwóch okrążeniach.

Mecz, w którym było najwięcej mijanek, odbył się już na początku sezonu. Emocjonujące spotkanie Abramczyk Polonii Bydgoszcz z Orłem Łódź obfitowało w 23 wyprzedzenia na trasie. Drugim najciekawszym pojedynkiem było starcie Arged Malesy TŻ Ostrovii Ostrów z Unią Tarnów (19 mijanek), a na trzecim miejscu ex aequo mecze Orła Łódź z Capi Gwarant Kapi Meble Budex Startem Gniezno oraz gnieźnian ze Zdunek Wybrzeżem Gdańsk (po 17 mijanek).

Warto przyjrzeć się teraz indywidualnym statystykom żużlowców. W tej klasyfikacji najlepszy jest Rohan Tungate. Rywali wyprzedzał 26 razy, z czego po siedemnastu z nich ostatecznie przedzierał się na wyższą pozycję. Australijczyk daleko w polu zostawił innych zawodników, bowiem za nim z szesnastoma mijankami znajdują się Peter Ljung, Oskar Fajfer oraz Adrian Gała.

Średnia liczba mijanek na mecz w eWinner 1. Lidze 2020:

Brak opisu.

* Dane uwzględniają komplet meczów na stadionach w Toruniu, Gdańsku i Tarnowie, po 5 spotkań z Bydgoszczy i Gniezna oraz po 4 z Łodzi, Ostrowa i Daugavpils

Facebook Comments Box
.