Analiza torów PGE Ekstraligi 2020 – Zielona Góra

Za nami niezwykle intensywny sezon PGE Ekstraligi. Na GuruStats to już tradycyjnie czas podsumowań i analiz, w których bierzemy pod lupę statystyki ekstraligowych torów. Znajduje się w nich też zestawienie mijanek, czyli wszystkich wyprzedzeń pomiędzy rywali po rozegraniu pierwszego łuku.

Średnia liczba mijanek na mecz w PGE Ekstralidze 2020:
[6,56] Zielona Góra – 8 miejsce

2019: [13,22] – 3 miejsce
2018: [8,71] – 7 miejsce
2017: [7,33] – 8 miejsce

Po ciekawych meczach w sezonie 2019 poziom widowisk w Zielonej Górze wrócił do zdecydowanie gorszego poziomu z lat 2017-18. Rezultat 6,56 mijanki/mecz to najgorszy wynik tego obiektu odkąd są prowadzone te statystyki, czyli od sezonu 2017. Tylko trzykrotnie odnotowaliśmy dwucyfrowy wynik, dwa razy w spotkaniu przeciwko FOGO Unii Leszno. W trakcie całego sezonu zawodnicy z przeciwnych drużyn wyprzedzali się 59 razy, z czego zaledwie 6 na trzecim i czwartym okrążeniu.

Przygotowanie toru pod ograniczenie walki na dystansie miało sens, bo zawodnicy RM Solar Falubazu tylko w trzech meczach (GKM, ROW, Sparta (mecz o brąz)) uzyskali dodatni bilans po walce na torze. W pozostałych przypadkach rywale zazwyczaj odrabiali straty, o czym świadczy końcowy bilans na dystansie zielonogórzan, wynoszący -9 punktów. Gorszy rezultat miał jedynie spadkowicz z Rybnika.

Tor przy W69 był drugi pod względem procentowego udziału ataków po zewnętrznej (78%). W Zielonej Górze najczęściej wyprzedzał Patryk Dudek (8 razy), ale tylko jedną akcję mniej zaliczył Piotr Pawlicki. Aż cztery z nich wynikały z bezpośrednich pojedynków właśnie z byłym wicemistrzem świata. Jeden mecz wystarczył natomiast Leonowi Madsenowi, aby zanotować najlepszy bilans na dystansie w Zielonej Górze. Duńczyk przegrał na starcie z piątką rywali, ale aż czterech z nich pokonał na trasie. Wśród gospodarzy najlepiej wypadł Piotr Protasiewicz (+3).

Najwięcej wygranych biegów w Zielonej Górze odnotowaliśmy z pola C (38, 29%). Żaden z innych torów C PGE Ekstraligi nie miał tak wysokiego udziału w zwycięstwach. Najgorsze w całej lidze było tutaj za to pole B (26 wygranych biegów, 20%). Niewiele lepiej radził sobie tor A, z którego wygrano tylko 25% wyścigów, co jak na jego standardy jest wynikiem bardzo słabiutkim.

Facebook Comments Box
.