MVP Kołodziej, kolejne mistrzostwo Unii

Finałowy dwumecz PGE Ekstraligi 2019 nie zostanie zapamiętany jako jeden z najciekawszych w historii. FOGO Unia Leszno pewnie rozgromiła Betard Spartę Wrocław i po raz trzeci z rzędu odebrała złote medale. Na torze wiele się nie działo, ale mistrzowie Polski zamieszali za to w wielu istotnych excelowych tabelach.

Zacznijmy od bezsprzecznego MVP finałów, Janusza Kołodzieja. Wychowanek tarnowskiej Unii został pierwszy zawodnikiem w historii, który wykręcił idealną średnią 3,000 pkt/bieg, startując w obu decydujących meczach. W sezonie 1999 bezbłędny był Greg Hancock, jednak Amerykanin pojechał wtedy tylko w jednym spotkaniu. Kołodziej wskoczył na szczyt w klasyfikacji punktowej finałów DMP, w których zdobył już 125 punktów. To już siódme złoto w drużynie 35 latka, jednego z najlepszych żużlowców w historii polskich rozgrywek.

Mistrzowski sezon został zakończony przed duet juniorski FOGO Unii. Wcześniej Bartosz Smektała i Dominik Kubera po raz ostatni pojechali wspólnie w wyścigu młodzieżowym. Wygrana 4:2 zamknęła ich nieprawdopodobną serię biegów juniorskich bez porażki do 34(!). Całkowity bilans tej dwójki to 38 zwycięstwa, 14 remisów i 7 porażek. W 59 wyścigach młodzieżowych okazali się lepsi od rywali o aż 105 punktów (229:124). Jedynym duetem, który ograł ich w biegach nr 2 więcej niż raz, była wrocławska para Maksym Drabik-Damian Dróżdż (3 wygrane).

Po siódme złoto DMP sięgnęli Jarosław Hampel i Janusz Kołodziej. Obaj dołączyli tym samym do Tomasza i Jacka Gollobów, Alojzego Norka i Edwarda Jancarza. Z czynnych żużlowców tylko Piotr Protasiewicz może pochwalić się większą liczbą tytułów DMP (8). Po jeden z nich sięgnął w sezonie 1997, kiedy Polonia Bydgoszcz rozgromiła w rewanżu gorzowską Stal 60:30. Wynik ten pozostaje najwyższym zwycięstwem w historii spotkań finałowych. Leszczynianom zabrakło zatem niewiele, aby pobić jeszcze jeden rekord. Zespół Piotra Barona pozostaje jednak cały czas na tym samym, złotym kursie i po kolejne rekordy wyruszy w przyszłym roku.

Facebook Comments Box