Patryk Dudek – zawodnik ostatniej akcji

Greg Hancock, Chris Holder, Piotr Protasiewicz i Patryk Dudek – to oni stanęli pod taśmą pamiętnego biegu na MotoArenie, wybranego później na Wyścig Sezonu. Głównym bohaterem był oczywiście Dudek, który na ostatnich metrach wyprzedził Hancocka i dał triumf Ekantor.pl Falubazowi. Okazuje się, że takich akcji 25-latka było dużo więcej i nikt nie był tak skuteczny w końcowej fazie wyścigów.

Miniony sezon PGE Ekstraligi dał kibicom 711 „mijanek”, z czego 95 (13,4%) zarejestrowano na ostatnim okrążeniu. Jeżeli zawęzimy poszukiwania do drugiego łuku i ostatniej prostej, to naliczymy zaledwie 50 wyprzedzeń (7,0% z całości). 47 z nich było skutecznych, czyli nie spotkało się z kontrą od wyprzedzanego zawodnika. Takie liczby wypracowało 29 zawodników, ale zdecydowanym liderem był właśnie Patryk Dudek, autor aż sześciu skutecznych akcji na ostatnich metrach.

Wspomniany bieg w Toruniu był jedynym wyjazdowym przypadkiem, kiedy aktualny wicemistrz świata wyprzedzał na „kresce”. Pozostałe akcje miały miejsce w Zielonej Górze, a pierwszą z nich zanotowaliśmy w meczu przeciwko Get Well Toruń. Dudek pokonał wtedy w siódmym biegu Miedzińskiego. Wyższość lidera Falubazu musieli uznać także Szymon Woźniak (7 kolejka), Niels Kristian Iversen (13 kolejka) i dwukrotnie Emil Sajfutdinow (10 kolejka i drugi półfinał). Pokonanie Duńczyka i pierwszy triumf nad Rosjaninem zapewniła Dudkowi jazda po zewnętrznej. W pozostałych przypadkach kluczem do sukcesu okazał się atak po wewnętrznej.

Liczba skutecznych akcji na ostatnich metrach:

[6] Patryk Dudek (Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra)
[3] Rafał Karczmarz (Cash Broker Stal Gorzów)
[3] Matej Zagar (Włókniarz Vitroszlif Crossfit Częstochowa)
[3] Leon Madsen (Włókniarz Vitroszlif Crossfit Częstochowa)
[2] 7 zawodników
[1] 18 zawodników

Kolejni zawodnicy w tej klasyfikacji zanotowali po 3 skuteczne akcje w decydującej fazie wyścigu. Rafał Karczmarz zapisał się w pamięci po kapitalnych szarżach na pozycje Pedersena i Woryny, a Matej Zagar rozstrzygnął na ostatnich metrach świetne pojedynki z Drabikiem i Doylem. Do końca walczył również Leon Madsen, który wszystkie akcje przeprowadził na obcych torach.

Facebook Comments Box