Legendarne Vojens powraca

Po pięciu latach przerwy cykl Grand Prix ponownie zawita do Vojens. W tym słynnym żużlowym miasteczku po raz czternasty odbędzie się runda mistrzostw świata. Do tej pory turniej wygrywało tam ośmiu zawodników i wiemy, że po weekendzie dołączy do tego grona nowa osoba.

Szesnastka, która powalczy w sobotę o dołączenie do tego elitarnego grona, ma na swoim koncie łącznie tylko 97 biegów odjechanych podczas SGP w Vojens. Doświadczenie turniejowe na tym torze posiada ósemka zawodników, a największe Fredrik Lindgren (30 biegów). Szwed zanotował jedno miejsce na podium, meldując się na trzecim miejscu w 2011 roku. Identyczny wynik w kolejnym sezonie osiągnął Emil Sajfutdinow, legitymujący się najwyższą średnią historyczną z obecnej stawki na duńskim obiekcie.

Średnie zawodników w SGP Vojens:

[1,850] Emil Sajfutdinow
[1,633] Fredrik Lindgren
[1,545] Antonio Lindback
[1,500] Artem Laguta
[1,200] Matej Zagar
[0,900] Tai Woffinden
[0,700] Niels Kristian Iversen
[0,400] Janusz Kołodziej

W Vojens bezpieczniej jest postawić na wewnętrzne tory. W latach 2009-14 finały wygrywano tylko z drugiego (2 razy Jonsson + Jensen) lub pierwszego (Gollob, Hancock) pola. W ostatnim turnieju z torów bliżej krawężnika wygrano aż 16 wyścigów (po 8 z A i B), a tylko 5 z pola C i zaledwie 2 z pola D. Paradoksalnie, najgorszą średnią biegopunktową we wspomnianym okresie zanotowano z pierwszego numeru startowego. Chris Holder był jedynym z pięciu zawodników, któremu udało przebrnąć się do półfinałów. Na czele statystyk ponownie nr 5! Średnia 10,2 pkt/zasad bije resztę na głowę. Z ciekawostek dodajmy jeszcze, że cztery ostatnie rundy w Vojens wygrywali zawodnicy, reprezentujący w danym sezonie barwy klubu z Ziemi Lubuskiej.

Facebook Comments Box