Rakietowa prędkość Łaguty

Termin NCD jest widoczny we wszystkich protokołach z ligowych spotkań i wskazuje, który z zawodników najszybciej pokonał cztery okrążenia w danym meczu. Najskuteczniejszy w minionym sezonie pod tym względem był Artem Łaguta.

Zawodnik MRGARDEN GKM-u wykręcił NCD w aż 8 z 14 meczów, w których brał udział. Rosjanin był świetnie spasowany do grudziądzkiego toru, gdzie czterokrotnie zasłużył na miano najszybszego żużlowca dnia. Łaguta nie miał także problemów ze znalezieniem prędkości na obcych stadionach, skąd dopisał kolejne cztery NCD do swojej kolekcji. Na drugim miejscu w tej klasyfikacji znalazł się Bartosz Zmarzlik, który poza Gorzowem błyszczał również w Toruniu i Zielonej Górze. Ostatnie miejsce na podium przypadło Januszowi Kołodziejowi i Tai’owi Woffindenowi. Lider Fogo Unii wszystkie pięć NCD zanotował na własnym torze.

Zawodnicy najczęściej osiągający NCD:

[8] A.Łaguta (4x Grudziądz, Wrocław, Gorzów, Zielona Góra, Częstochowa)
[6] Zmarzlik (4x Gorzów, Toruń, Zielona Góra)
[5] Kołodziej (5x Leszno)
[5] Woffinden (3x Wrocław, Grudziądz, Rybnik)
[4] G.Łaguta (3x Rybnik, Toruń)

Klasyfikacja drużynowa była pod tym względem bardzo wyrównana. Ostatecznie górą okazali się zawodnicy Cash Broker Stali, którzy 13 razy popisali się najszybszym czasem w meczu. Niewiele gorzej prezentowały się drużyny z Leszna, Grudziądza, Wrocławia i Rybnika. Najgorzej wypadł zespół z Torunia, którego zawodnicy zaledwie dwukrotnie zanotowali NCD. Trzeba jednak dodać, że wynik Jacka Holdera (56,5 s) z meczu przeciwko grudziądzanom jest obecnie rekordem toru na MotoArenie.

Liczba NCD osiągana przez zawodników danych drużyn:

[13] Gorzów (6x Zmarzlik, 3x Vaculik, 3x Iversen, Karczmarz)
[11] Leszno (5x Kołodziej, 2x Pawlicki, 2x Smektała, 2x Sajfutdinow)
[10] Grudziądz (8x Łaguta, Piesczek, Lindback)
[10] Wrocław (5x Woffinden, 3x Janowski, 2x Drabik)
[9] Rybnik (4x Łaguta, 2x Fricke, Woryna, Kurtz, Lindgren)
[6] Zielona Góra (2x Dudek, 2x Hampel, Thorssell, Protasiewicz)
[6] Częstochowa (3x Madsen, 2x Holta, Baran)
[2] Toruń (Miedziński, J.Holder)

W klasyfikacji biegów, w których były osiągane NCD powtórzył się trend z poprzednich sezonów. Najbardziej sprzyjający do szybkiej jazdy okazał się być czwarty wyścig, który aż 14 razy był wyróżniany w pomeczowym protokole. Połowa tego rezultatu jest zasługą Artema Łaguty (4) i Bartosza Zmarzlika (3). Tylko raz NCD został osiągnięty w biegu młodzieżowym, a jego autorem przy okazji meczu w Toruniu był Bartosz Smektała. Szczęścia do tej statystyki nie miał wyścig jedenasty, który jako jedyny nie dał triumfującemu zawodnikowi najszybszego czasu dnia.

Biegi z największą liczbą NCD:

[14] IV
[8] I
[8] III
[6] VI
[6] VIII
[5] IX

UWAGI:

1. W meczu Zielona Góra – Grudziądz NCD (60,16 s) zanotowało dwóch zawodników: A.Łaguta (IV bieg) i Piotr Protasiewicz (VI).
2. W meczu Rybnik – Wrocław NCD (65,90 s) zanotowało dwóch zawodników: Tai Woffinden (VIII bieg) i Max Fricke (X)
3. W półfinałowym meczu Leszno – Zielona Góra NCD (58,60 s) zanotowało trzech zawodników: Emil Sajfutdinow (VII bieg), Jarosław Hampel (VIII) i Bartosz Smektała (XII).
4. Grigorij Łaguta zanotował NCD (67,13 s) w meczu Rybnik – Częstochowa, jednak po unieważnieniu jego punktów w oficjalnym protokole NCD pozostał bez przypisanego zawodnika.

Facebook Comments Box