SGP 2020 – Bartosz Zmarzlik

Choć Bartosz Zmarzlik do przedostatniego biegu w sezonie nie był pewny tytułu, zanotował wybitny i jeden z najlepszych indywidualnie sezonów w historii Grand Prix.

Komplet półfinałów, sześć awansów do finału i cztery zwycięstwa, a wszystko oparte o rzadką kombinację wysokiej skuteczności na starcie i na dystansie. Licząc wszystkie biegi w sezonie, Polak uzyskał średnią 2,241 pkt/bieg, co byłoby czwartym wynikiem w PGE Ekstralidze, gdzie nie rywalizuje się tylko ze światową elitą. Zmarzlik ma już na swoim koncie 10 turniejowych zwycięstw, czyniąc go siódmym zawodnikiem pod tym względem w historii cyklu.

68% skuteczności na starcie i 22% skuteczności na dystansie – tak wysokie wskaźniki w obu statystykach to ewenement. Od 2015 roku rzadko zdarzały się lepsze wyniki w pojedynczych aspektach. Na starcie lepsi byli tylko Greg Hancock (72%, 2015) i Jason Doyle (69%, 2016), a na dystansie Tai Woffinden (29%, 2015) i Leon Madsen (23%, 2019). Brytyjczyk dołożył do tego skuteczność na starcie równą 64%, czym w efekcie umieścił siebie jako drugą samotną gwiazdę na wykresie, ale w nieco innym położeniu.

Zmarzlik dysponował bardzo dobrymi startami, ale w razie potrzeby potrafił też skutecznie gonić na dystansie. Jego bilans punktowy wyniósł +11 „oczek”, a ulubionym momentem do wyprzedzania było trzecie okrążenie, gdzie odnotował najlepszy bilans w stawce (+4). Mistrz świata zaprezentował kapitalną formę w Pradze, gdzie na trudnym do wyprzedzania torze, odzyskał aż 8 pozycji na dystansie. W polskich rundach bilans wyniósł solidarnie po +1.

Speedway Grand Prix 2020:

1. Bartosz Zmarzlik
2. Tai Woffinden
3. Fredrik Lindgren
4. Maciej Janowski
5. Leon Madsen
6. Jason Doyle
7. Artem Laguta
8. Emil Sayfutdinov
9. Martin Vaculik
10. Max Fricke
11. Matej Zagar
12. Patryk Dudek
13. Niels Kristian Iversen
14. Mikkel Michelsen
15. Antonio Lindback

Facebook Comments Box
.