SGP 2020 – Emil Sayfutdinov

Ósmym żużlowcem świata sezonu 2020 został Emil Sayfutdinov. Wynik ten był rozczarowaniem zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę kapitalną dyspozycję Rosjanina w PGE Ekstralidze.

31-latek miał duże problemy z wejściem w turniej. W pierwszych dwóch seriach jego średnia wyniosła zaledwie 1,063 pkt/bieg. Reprezentant Rosji potrafił jednak w porę dopasować się do panujących warunków i już w czwartej serii zdobył aż 20 na 24 możliwe punkty. W decydujących biegach Emilowi ponownie brakowało argumentów. Udało mu się wygrać dwa z sześciu półfinałów (na zwycięstwo w nim czekał od 28 wyścigów), a w obu finałach dojeżdżał do mety ostatni. Był to pierwszy sezon Sajfutdinowa w Grand Prix bez ani jednego miejsca na podium.

Spadek z trzeciego na ósme miejsce to głównie kwestia słabiej rozgrywanych startów. Rosjanin jeszcze rok temu mógł pochwalić się najlepszym wynikiem w stawce, pokonując 67% rywali. W tym sezonie skuteczność spadła do 50% i był to najgorszy wynik od czasu jego powrotu do Grand Prix w 2017 roku. Na pocieszenie pozostało osiągnięcie najlepszej skuteczności na dystansie w tym okresie (6%).

Sayfutdinov wyprzedził na dystansie 18 rywali, a najczęściej był to Jason Doyle (5 razy). Nikt nie wykonał więcej skutecznych akcji po zewnętrznej, Emilowi udało się to aż sześciokrotnie. Najlepszy bilans na dystansie odnotował w Toruniu (+2), a najgorszy w Pradze (0). Z 14 strat pozycji aż 5 dotyczyło wyprzedzeń przez Leona Madsena.

Speedway Grand Prix 2020:

8. Emil Sayfutdinov
9. Martin Vaculik
10. Max Fricke
11. Matej Zagar
12. Patryk Dudek
13. Niels Kristian Iversen
14. Mikkel Michelsen
15. Antonio Lindback

Facebook Comments Box