Analiza torów eWinner 1. Ligi Żużlowej

Pierwszy raz w historii zobaczyliśmy transmisje ze wszystkich meczów eWinner 1. Ligi Żużlowej, więc nie mogliśmy przegapić tej okazji i stworzyliśmy analizę torów na wzór tej ekstraligowej. Jedynym wyzwaniem było zdobycie nagrania ze spotkania Unii Tarnów z ROW-em Rybnik, ale dzięki wsparciu Przemka Frączka udało się je zdobyć. Dziękujemy!

Średnia liczba mijanek w eWinner 1. LŻ nie powaliła, bo wyniosła 9,29 mij/mecz, czyli zdecydowanie mniej niż w PGE Ekstralidze. Wynik ten jest też znacząco gorszy od danych, które udało nam się zebrać w zeszłym roku (10,77 dla 43 meczów). Najwięcej manewrów wyprzedzania zobaczyliśmy w spotkaniu rundy zasadniczej w Ostrowie, kiedy do późniejszego triumfatora zawitał rybnicki ROW (22 mijanki). Najgorzej wypadły mecze Wilków Krosno z Arged Malesą Ostrów (zasadnicza) i ROW-u Rybnik z Unią Tarnów (ledwie po jednej akcji na dystansie).

W końcowym zestawieniu większość torów uzyskała podobny rezultat. Ostatecznie najlepszą średnią odnotowaliśmy w Łodzi, głównie dzięki ostatniej potyczce ze Startem Gniezno (20 mij). Na podium znalazły się też Gniezno i Bydgoszcz. Dwucyfrowy wynik osiągnęły również tory w Ostrowie i Tarnowie. Ten pierwszy znalazł się wyżej w naszym zestawieniu ze względu na większą liczbę mijanek na czwartym okrążeniu. Zdecydowanie najgorzej wyglądało ściganie w Krośnie, gdzie nie zobaczyliśmy ani jednego meczu z dwucyfrową liczbą wyprzedzeń.

Średnia liczba mijanek na mecz w eWinner 1. LŻ 2021:
1. [10,71] Łódź
2. [10,57] Gniezno
3. [10,43] Bydgoszcz
4. [10,00] Ostrów
5. [10,00] Tarnów
6. [9,75] Gdańsk
7. [8,75] Rybnik
8. [5,11] Krosno

Interesująco wygląda rozkład liczby mijanek w poszczególnych wyścigach, zwłaszcza na tle danych z PGE Ekstraligi. W obu przypadkach najwyższą i najniższa liczbę mijanek zarejestrowaliśmy w tych samych biegach. Widoczny jest też regres w wyścigu nr 12 i całkiem sporo ścigania w trzech ostatnich gonitwach.

W sezonie 2021 PGE Ekstraligi udane ataki po wewnętrznej stanowiły od 68% do 79% ze wszystkich mijanek. W eWinner 1. LŻ zakres ten jest szerszy za sprawą toru w Gnieźnie. Na tym obiekcie udział takich wyprzedzeń to zaledwie 61%. Po drugiej stronie z 79% udziałem znalazły się tory w Gdańsku, Łodzi i Ostrowie.

Na większości pierwszoligowych torów najwięcej akcji dostarcza drugie okrążenie. W pięciu przypadkach więcej mijanek zanotowaliśmy na czwartym niż na trzecim kółku. Szczególnie dużą rozbieżność zauważymy na torach w Bydgoszczy i Gnieźnie.

Facebook Comments Box