Karty statystyczne – instrukcja

W listopadzie i grudniu poprzez media społecznościowe zaprezentujemy karty zawodników z ich najważniejszymi liczbami w PGE Ekstralidze 2022. Poniżej krótka instrukcja o tym, co prezentują widoczne statystyki.

W podsumowaniu zamieścimy wszystkich sklasyfikowanych zawodników minionego sezonu, a więc 50 żużlowców. Górna część statystycznej karty to najważniejsze liczby danego żużlowca oraz jego pozycja w klasyfikacji indywidualnej, która została umieszczona przed imieniem i nazwiskiem. Nowością w porównaniu do poprzednich lat jest informacja o pojedynkach, czyli % pokonanych rywali we wszystkich meczach sezonu.

W drugiej części znajdziemy znany z wcześniejszych lat wykres, pokazujący ile razy zawodnik zajął dane miejsce we wszystkich biegach PGE Ekstraligi 2022. Do czwartych pozycji zaliczone zostały też wszystkie wykluczenia, defekty, taśmy itp.

Po lewej stronie widzimy cztery różne parametry zawodnika wyrażone w gwiazdach. Są to: średnia domowa, średnia wyjazdowa, skuteczność na starcie i skuteczność na dystansie. Im więcej zapełnionych gwiazdek, tym lepiej, a liczba ta zależy od przyjętej przeze mnie skali. Komplet pięciu gwiazdek w każdej z kategorii można było uzyskać dzięki następującym wynikom: średnia domowa i wyjazdowa co najmniej 2,500 pkt/bieg, skuteczność na starcie* minimum 72% oraz skuteczność na dystansie** co najmniej 26%. Obok gwiazdek mamy także dokładne liczby zawodników oraz miejsce w każdej z kategorii wśród zawodników sklasyfikowanych.

* Skuteczność na starcie mówi nam jaki % rywali dany zawodnik pokonał na starcie, za którego koniec przyjmuje się wejście w drugi łuk pierwszego okrążenia.

** Skuteczność na dystansie pokazuje jaki % z możliwych do wyprzedzenia rywali, dany zawodnik wyprzedził na dystansie (statystyka uwzględnia też ewentualną stratę pozycję przez zawodnika). Dystans mierzymy od wejścia w drugi łuk pierwszego okrążenia do końca wyścigu.

W ostatniej części skupiliśmy się na samej jeździe na dystansie. Na grafice z torem pokazane są zielone i czerwone trójkąty. Pierwsze z nich zostały zaznaczone w miejscach, w których zawodnik wyprzedzał rywali, natomiast drugie wskazują na to, gdzie ten żużlowiec był wyprzedzany (oznaczone jest pozycja wyprzedzającego rywala). W środku toru znajdziemy dane dotyczące jazdy na dystansie z podziałem na mecze u siebie i na wyjeździe, natomiast po prawej stronie mamy wykres prezentujący bilans na dystansie zawodnika na poszczególnych okrążeniach.

Mamy nadzieję, że powyższa instrukcja pozwoli wam w pełni zrozumieć nasze statystyczne karty. Jeśli macie dodatkowe pytania dotyczące tych grafik, śmiało pytajcie na Twitterze, Facebooku, Instagramie czy też poprzez nasz adres mailowy. Postaramy się jak najszybciej odpowiedzieć 😊

Facebook Comments Box
.