Po świetnym sezonie 2019, który zakończył na piątym miejscu w klasyfikacji generalnej, Martin Vaculik był uważany za jednego z kandydatów do medali mistrzostw świata. Tylko jeden udział w finale to było jednak za mało, aby liczyć się w walce o podium.
Słowak solidnie punktował w rundach zasadniczych, meldując się sześciokrotnie w półfinałach. Kolejny etap był sporym wyzwaniem dla Vaculika, bo tylko raz, a dokładniej w piątkowym turnieju w Pradze, udało mu się awansować do finału, w którym zajął trzecie miejsce. Słaba skuteczność w decydujących wyścigach sprawiła, że z najlepszej dziesiątki jedynie on i Artem Laguta stracili w porównaniu do starej punktacji.
30-latek dysponował bardzo dobrą skutecznością na starcie (58%), najlepszą u niego w Grand Prix w okresie 2017-20. Pogorszeniu uległa za to jazda na dystansie. Skuteczność w tym aspekcie nigdy nie była jego mocną stroną, ale z pewnością ucieszyłby go wynik z ubiegłego roku, kiedy bilans na trasie wyszedł na 0.

Dziewięć udanych ataków, z czego po dwa na pozycje Maxa Fricke’a i Mikkela Michelsena, przeprowadził Vaculik w SGP 2020. Reprezentant Słowacji dwukrotnie wyprzedzał po zewnętrznej, w tym raz Bartosza Zmarzlika (pierwszy turniej w Toruniu). Z trzynastu strat na dystansie, aż trzy przypisane były Fredrikowi Lindgrenowi.

Speedway Grand Prix 2020:
9. Martin Vaculik
10. Max Fricke
11. Matej Zagar
12. Patryk Dudek
13. Niels Kristian Iversen
14. Mikkel Michelsen
15. Antonio Lindback

eWinner 1. LŻ
Analiza torów eWinner 1. LŻ 2022
Najciekawszym pierwszoligowym torem w sezonie 2022 była Łódź. Najmniej działo się w Landshut.

PGE Ekstraliga
Analiza torów PGE Ekstraligi 2022 – podsumowanie
Średnia liczba mijanek w sezonie 2022 PGE Ekstraligi była najniższym wynikiem w historii naszych analiz.

PGE Ekstraliga
Analiza torów PGE Ekstraligi 2022 – Leszno
Tor w Lesznie trzeci raz z rzędu zdobył tytuł najciekawszego toru w PGE Ekstralidze.