Czas jednej minuty – zasady Grand Prix 2021

W najbliższy weekend ruszy wreszcie cykl Speedway Grand Prix, który po raz ostatni będzie promowany przez BSI. Zasady rywalizacji o mistrzostwo świata są niemal identyczne do tych z sezonu 2020, ale mamy w nich jedną interesującą nowość.

Do tej pory rozpoczęcie każdego wyścigu poprzedzało włączenie czasu dwóch minut, który zawodnicy mogą wykorzystać na przygotowanie się do startu. Tymczasem w sezonie 2021 dyrektor zawodów będzie mógł skrócić ten czas do jednej minuty w przypadku powtórek wyścigów przerwanych ze względu na nierówny start. Osobiście uważam, że to świetna zmiana, która pozwoli zwiększyć dynamikę zawodów.

Przypomnijmy również szybko najważniejsze zasady. Punktacja ponownie będzie uzależniona od miejsca zawodnika w turnieju. Zwycięstwo da 20 punktów, drugie miejsce 18, trzecie 16, a czwarte 14. Za piątą pozycję będzie można zdobyć 12 „oczek” i od tego miejsca spadek o pozycje to punkt mniej aż do szesnastej lokaty, za którą otrzyma się tylko punkt.

Ważna będzie dyspozycja w półfinale. Zawodnicy, którzy dojadą w nich jako trzeci do mety, zostaną sklasyfikowani na miejscach 5-6 (piąte dla tego, który był wyżej w rundzie zasadniczej). Podobnie dla czwartych w półfinałach, z zastrzeżeniem, że obaj dojadą do mety. Jeśli jeden z nich tego nie zrobi, zostanie automatycznie sklasyfikowany na ósmej pozycji.

W Grand Prix utrzyma się sześciu najlepszych zawodników, trzech kolejnych wyłoni Grand Prix Challenge, który w tym roku odbędzie się w Zarnovicy. Awans do SGP 2022 wywalczył już mistrz Europy, Mikkel Michelsen. Pięciu ostatnich żużlowców zostanie nominowanych poprzez stałe dzikie karty. Skomplikowanie zrobi się, jeśli w najlepszej trójce Challenge’u będzie Michelsen. Wtedy organizatorzy będą mogli przyznać szóstą dziką kartę. Jeżeli natomiast będą w niej Fricke i/lub Lambert, a później wywalczą miejsce w TOP 6 Grand Prix, to w przyszłorocznym cyklu pojedzie czwarty i/lub piąty zawodnik turnieju w Zarnovicy.

Facebook Comments Box
.